0
کوهسرخ با 40هزار جمعیت یک آمبولانس دارد

کوهسرخ با 40هزار جمعیت یک آمبولانس دارد

محمد فیض عارفی/ تأمین امکانات درمانی از مهم ترین و اولین نیازهای مردم است که متأسفانه در بخش کوهسرخ شهرستان کاشمر با وجود یک شهر و 28 روستا و جمعیتی بین 30 تا 40 هزار نفر که مردمی صبور و زحمت کش و البته مؤمن و انقلابی دارد، امکانات بهداشتی و درمانی مناسب فراهم نیست و در بسیاری مواقع مردم کوهسرخ مجبورند برای تأمین نیازهای درمانی خود مسیر کوهستانی را طی و به کاشمر مراجعه کنند که در این راه با مشکلات زیادی هم رو به رو می شوند.ساختمان قدیمی مرکز درمانی بخش کوهسرخ  علاوه بر نبود پزشک متخصص، حداقل امکانات لازم برای درمان بیماران را هم ندارد.
دردهای مردمی
 یکی از شهروندان ریوش با گلایه از کمبودهای درمانی در بخش کوهسرخ اظهار کرد: هر چند پرسنل مرکز درمانی ریوش افراد خوب و زحمت کشی هستند، اما کمبود امکانات در این مرکز به گونه ای است که باید بیشتر بیماران برای درمان اساسی به کاشمر اعزام شوند و جاده کوهستانی و خطرناک منطقه را طی کنند. جواد رضایی  با ابراز ناراحتی از حل نشدن مشکلات درمانی بخش کوهسرخ در سال های گذشته خاطرنشان کرد:چندین سال است که موضوع اعزام بیماران به کاشمر وجود دارد و ما بارها به خاطر داریم که بیماران در همین مسیر کوهسرخ به کاشمر جان خود را هنگام اعزام از دست داده اند. این شهروند همچنین با انتقاد از تداوم نداشتن حضور پزشکان در منطقه کوهسرخ تصریح کرد: هم اکنون فقط یک پزشک در شهر ریوش مطب دارد که آن هم ساکن این منطقه نیست و سایر پزشکانی که به ریوش می آیند افرادی هستند که در واقع برای دوره های آموزشی به این جا آمده اند و بعد از این که تجربه کسب می کنند از کوهسرخ به شهرهای دیگر می روند. یکی دیگر از اهالی ریوش که تأکید داشت نامش ذکر نشود در گفت و گویی اظهار کرد: مرکز درمانی ریوش به هیچ عنوان به نسبت جمعیت منطقه کوهسرخ پاسخ گوی نیازها نیست و به لحاظ پزشک، تجهیزات درمانی و آمبولانس با کمبود مواجه است. وی افزود: اگر حادثه ای در این منطقه رخ دهد، این مرکز درمانی نمی تواند پاسخ گو باشد و بلافاصله افراد بیمار را به کاشمر اعزام می کنند و در حقیقت باید گفت که مرکز درمانی ریوش و امکانات آن در حد یک درمانگاه سرپایی است نه یک مرکز تخصصی. این شهروند همچنین درباره پزشکان موجود در شهر ریوش اظهار کرد: به جز چند پزشک عمومی که در مرکز درمانی حضور دارند هیچ پزشک متخصصی در ریوش مطب ندارد و تنها یک پزشک عمومی دارای مطب است که آن هم برنامه دقیق و منظمی برای حضور در مطب ندارد. بنابراین بسیاری از اهالی این منطقه، اگر فرزند بیماری دارند خودشان به کاشمر مراجعه می کنند.جواد قربان زاده یکی از کسبه شهر ریوش اظهار کرد: قرار بود یک بیمارستان و یا حداقل یک مرکز درمان بستر برای بخش کوهسرخ احداث شود، اما در حد حرف باقی مانده و در شرایط فعلی باید قبول کنیم که نه تنها به مردم سخت می گذرد، بلکه به خود پرسنل و کادر درمانی مرکز هم سخت می گذرد. چرا که مراجعه کننده زیاد است اما امکانات و فضای کافی برای پاسخ گویی وجود ندارد. وی خاطرنشان کرد: تنها مرکز درمانی منطقه همین مرکز فعلی است که آن هم با کمبود امکانات مواجه است.
ساختمانی فرسوده
رئیس شورای شهر ریوش هم در گفت و گو با خراسان رضوی به تشریح مشکلات بهداشتی و درمانی مردم کوهسرخ پرداخت و گفت: قدمت مرکز بهداشتی درمانی شهر ریوش به قبل از انقلاب بر می گردد و از آن زمان تا کنون تغییرات مهمی در بخش ساختمان آن انجام نشده است، در نتیجه ساختمان آن به شدت فرسوده است.صادق جراسمی مقدم افزود: یکی از مهم ترین مشکلاتی که مردم کوهسرخ با آن مواجه هستند کمبود امکانات و نبود پزشک متخصص است که باعث می شود بسیاری از بیمارانی که به این مرکز مراجعه می کنند چه اورژانسی و چه غیر اورژانسی، به مرکز شهرستان ارجاع شوند و راه پر پیچ و خم کوهسرخ به کاشمر را طی کنند و این شرایط در فصل زمستان که این جاده کوهستانی با شرایط دشواری مواجه است، سخت تر هم می شود.وی با بیان این که اجرای طرح پزشک خانواده در گذشته منجر به ایجاد مشکلاتی در کوهسرخ شد خاطرنشان کرد: تا قبل از اجرای طرح پزشک خانواده در سال های گذشته، چندین پزشک عمومی و حتی در مواردی متخصص اقدام به راه اندازی مطب در شهر ریوش کرده بودند، اما اجرایی شدن این طرح منجر به مهاجرت همه آن پزشکان از شهر ریوش شد. چرا که بر اساس آن طرح، بیماران هر روستا باید فقط به مرکز درمانی دهستان خود مراجعه می کردند. پس با توجه به این که ادامه حضور پزشکان بخش خصوصی صرفه اقتصادی برای آن ها نداشت، دیگر در منطقه باقی نماندند و هم اکنون فقط یک پزشک عمومی در کل بخش کوهسرخ دارای مطب است.
اهدای زمین برای احداث مرکز درمانی
 رئیس شورای شهر ریوش به پیگیری های صورت گرفته برای حل مشکلات درمانی مردم کوهسرخ اشاره کرد و گفت: با پیگیری های متعددی که انجام شد، شبکه بهداشت و درمان کاشمر از ما زمینی را برای احداث مرکز درمان بستر ریوش مطالبه کرد و ما با اقداماتی که از سال 93 انجام دادیم توانستیم در ابتدای سال 94 زمینی حدود دو هزار متر مربع را در بهترین نقطه شهر ریوش از اوقاف تحویل بگیریم و به شبکه بهداشت و درمان کاشمر تحویل دهیم. اما با وجود کلنگ زنی این پروژه هنوز هیچ اقدامی برای ساخت مرکز درمان بستر انجام نشده است. جراسمی مقدم افزود: همچنین طی دو سال گذشته زمینی به مساحت 350 متر در یک نقطه بسیار مناسب توسط یکی از خیران برای احداث مرکز درمانی به شبکه بهداشت کاشمر اهدا شده است که درباره آن هم هنوز هیچ اقدام مناسبی صورت نگرفته است. رئیس شورای شهر ریوش همچنین به مشکلات مردم این شهر برای تأمین دارو اشاره کرد و گفت: بخش کوهسرخ با 30 هزار جمعیت فاقد داروخانه شبانه روزی است و تنها یک داروخانه در شهر ریوش فعال است که آن هم شب ها تعطیل است.
 کمبود نیروی انسانی
معاون مرکز بهداشتی درمانی شبانه روزی ریوش هم در گفت و گو با خراسان رضوی درباره وضعیت این مرکز درمانی گفت: قبول داریم که این مرکز در سطح یک مرکز درمانی معین کامل نیست. اما با پیگیری های مسئولان و امامان جمعه فعلی و قبلی کوهسرخ شاهد افزایش تعداد پزشکان در این بخش هستیم به گونه ای که در گذشته بسیاری از مراکز روستایی ما مثل "اوندر"، "طرق" و "ایور" فاقد پزشک بودند. اما هم اکنون همه این روستاها پزشک دارند. مهندس عمید شمسایی افزود: در مرکز درمانی ریوش هم اکنون سه پزشک عمومی حضور دارند و درباره پزشک متخصص هم با وجود این که پزشکان متخصص زیادی از همین منطقه کوهسرخ وجود دارند اما به این بخش نمی آیند. وی ادامه داد: بزرگ ترین مشکل مرکز ریوش کمبود نیروی انسانی است. چرا که هم اکنون هر کدام از پرسنل، کار چند نفر را انجام می دهند. ضمن این که فرسوده بودن ساختمان هم از دیگر مشکلات مرکز درمانی است.
فقط یک آمبولانس
شمسایی خاطرنشان کرد: پرسنل، پزشکان و پرستاران این مرکز افراد دلسوز، باتجربه و زبده ای هستند اما واقعیت این است که کمبود امکانات و کمبود تخت های آن پاسخ گوی نیاز منطقه نیست به عنوان مثال این مرکز فقط یک آمبولانس دارد، یعنی اگر مجبور به اعزام یک بیمار با آمبولانس شویم، برای اعزام بعدی آمبولانس نخواهیم داشت!
وی ادامه داد: بخش دندان پزشکی این مرکز به دلیل کمبود امکانات قادر به ارائه خدمات تخصصی نیست. وی تصریح کرد: بخش مامایی مرکز ریوش هم تنها قادر به انجام زایمان های ساده و بدون مشکل است ولی برای زایمان های مشکل دار نیاز به اعزام به کاشمر است که همین موضوع با توجه به جاده خطرناک کوهسرخ مشکلات زیادی را برای زنان باردار به وجود می آورد. شمسایی افزود: همچنین با امکانات و فضای فعلی امکان هیچ گونه بستری در ریوش وجود ندارد و هر بیماری که نیاز به بستری داشته باشد بعد از آن که خدمات اولیه در این مرکز انجام می شود باید به کاشمر اعزام شود.
تغییر ردیف اعتباری
 به منظور پیگیری موضوع با رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان کاشمر هم گفت وگو کردیم که دکتر یزدانی با اشاره به قدمت ساختمان فعلی مرکز درمانی ریوش گفت: ساختمان فعلی این مرکز با توجه به افزایش مراجعات مردم، در شأن بخش کوهسرخ نیست و باید یک ساختمان استاندارد و یک مرکز درمان بستر برای این بخش احداث شود. وی ادامه داد: زمین مورد نیاز برای احداث این مرکز فراهم شده است اما دو سال است که از محل ماده 180 به این پروژه بودجه اختصاص می یابد، ولی تخصیص پیدا نمی کند. ضمن این که مجری پروژه هم مسکن و شهرسازی است و تا تکلیف این تبصره مشخص نشود وزارت بهداشت هم نمی تواند کاری انجام دهد.رضا رمضانی طرقی   بخشدار کوهسرخ نیز افزود: مشکل اصلی ارتقای مرکز درمانی این است که دو سال از ماده 180 برای این موضوع بودجه تعلق گرفته ، ولی تخصیص نیافته است.  پس تنها راه برون رفت از این مشکل این است که این پروژه وارد بسته سلامت وزارت بهداشت شود. یعنی ردیف اعتباری آن تغییر کند و گر نه تا زمانی که بخواهد از محل ماده 180 بودجه آن تأمین شود نتیجه ای نخواهیم گرفت.

 وی تصریح کرد: مرکز درمانی فعلی ریوش بیش از 60 سال قدمت دارد.
   
آیا در این خبر مشکلی وجود دارد ؟

اگر در خبر مربوطه مشکل تایپی و یا هرگونه مشکل دیگر مشاهده نمودید
از طریق صفحه تماس با ما به ما اطلاع دهید.

نظرات:0

نظر دهید

کد را وارد کنید:*
عکس خوانده نمی شود