0
کوهسرخ؛ منطقه گردشگری محروم از امکانات

کوهسرخ؛ منطقه گردشگری محروم از امکانات

به رغم این‌که همواره شنیده‌ایم که روستاها قطب تولید هستند و توجه به رفع مشکلات آنها موجب ماندگاری بیشتر روستاییان در روستاها و گرداندن چرخ تولید می‌شود  اما هنوز که هنوز است روستاهایی هستند که در نتیجه بی مهری و کم توجهی از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های آنها به خوبی استفاده نشده است.
بخش کوهسرخ کاشمر با داشتن 28 روستا از محروم ترین بخش‌های خراسان رضوی به شمار می‌رود. نداشتن آب آشامیدنی مناسب و نبود یک مرکز شبانه روزی درمانی از  مهم‌ترین مشکلاتی است که در این بخش مشاهده می‌شود . این در حالی است که نزدیک به 30 هزار نفر در این بخش کوهستانی ساکنند و جاده‌های صعب العبور و کوهستانی و عدم دسترسی به برخی امکانات برای اهالی این بخش دردسر ساز شده است به طوری که در سرشماری اخیر خبرهایی از مهاجرت بسیاری از مردمان برخی از روستاهای این بخش شنیده شد.

ریوش؛ محروم از امکانات
در همین رابطه، رئیس شورای اسلامی شهر ریوش با بیان این‌که در منطقه کوهسرخ به خصوص شهر ریوش پتانسیل‌های فراوانی وجود دارد که تاکنون به آن پرداخته نشده است، گفت: شهرهای کاشمر، خلیل آباد و بردسکن کویری است اما منطقه کوهسرخ از طبیعت بکر و آب و هوای بسیار مطلوبی برخوردار است.
«رضا جراثیمی» با اشاره به این‌که آب و هوای منطقه و طبیعت آن در جذب گردشگر بسیار می‌تواند تاثیر‌گذار باشد، افزود: به دلیل مسائل مالی که همیشه گریبانگیر شهرداری بوده تاکنون در شهر ریوش نتوانسته‌ایم حتی یک طرح گردشگری تهیه کنیم.
وی با بیان این‌که خشکسالی موجب از بین رفتن طبیعت و اشتغال در منطقه شده است، افزود: به رغم این‌که در چند سال گذشته همایشی برای معرفی منطقه به عنوان منطقه نمونه گردشگری با حضور مسئولان استان و کشور برگزار شد اما برنامه‌ها در حد همان همایش باقی ماند و کار دیگری برای منطقه صورت نگرفت.
رئیس شورای اسلامی شهر ریوش در ادامه به کمبودهای این شهر اشاره کرد و گفت: نبود امکانات مناسب و مطلوب بهداشتی در منطقه موجب شده در روز بسیاری از اهالی شهر ریوش و روستاها به کاشمر مراجعه کنند.
وی با بیان این‌که در خصوص بهداشت و درمان نیز مردم این منطقه به حق خود نرسیده اند، افزود: به لحاظ ساختمان، تجهیزات ساختمانی، پزشک عمومی و متخصص از وضع مطلوبی برخوردار نیستیم.
جراثیمی با اشاره به این‌که براساس طرح سلامت باید پزشک متخصص در شهر ریوش حضور پیدا می‌کرد اما تاکنون این اتفاق نیفتاده است، عنوان کرد: متاسفانه یکی از مسائلی که موجب نارضایتی مردم شده این است که پزشکانی که در منطقه حضور دارند فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند که در حال گذراندن طرح خود هستند و از تجربه کافی برخوردار نیستند.
این مسئول با اعلام این‌که در 2 سال قبل زمینی برای احداث مرکز بهداشت شهر ریوش واگذار شد و مجوز احداث 1200 متر بنا گرفته شد اما تاکنون کاری صورت نگرفته است، افزود: به رغم این‌که قول داده اند به زودی ساخت بنا آغاز شود اما تاکنون کاری نشده است.
وی با بیان این‌که برخی روستاها بیش از 70 کیلومتر با مرکز شهرستان فاصله دارند و به دلیل این‌که کوهسرخ بین کاشمر و نیشابور قرار دارد، نبود پایگاه امداد و نجات جاده‌ای یکی از مهم ترین کمبودهاست، افزود: با وجود حوادثی که در این محور اتفاق می‌افتد اما به دلیل نبود پایگاه جاده ای مشکلات بسیاری را در خدمات دهی مطلوب شاهد هستیم.
رئیس شورای اسلامی شهر ریوش در ادامه به وضع مواصلاتی ریوش به نیشابور اشاره کرد و گفت: متاسفانه شهرستان نیشابور تاکنون هیچ گونه توجهی به این محور نداشته و اکنون وضع بسیار نامطلوب است.
وی با اشاره به این‌که به رغم تمامی کارهای انجام شده اما هنوز امکانات شهر ریوش در شان مردم آن نیست، عدم پوشش تلفن همراه و اینترنت را از دیگر مشکلات موجود دانست و گفت: متاسفانه آب شرب شهر ریوش از وضع مطلوبی برخوردار نیست.
جراثیمی با بیان این‌که میزان آرسنیک موجود در آب شرب شهر از استاندارد آن بسیار بالاتر است، اظهار کرد: به رغم تمامی پیگیری‌های انجام شده اما هنوز در این خصوص با مشکل روبه‌رو هستیم.
این مسئول با اشاره به این‌که تاکنون قول‌های بسیاری برای رفع این مشکل به مردم شهر ریوش داده شده اما تاکنون هیچ کدام عملی نشده است، گفت: مردم در این خصوص از بی توجهی مسئولان بسیار نگران و ناراضی هستند.
وی با بیان این‌که 16 سال هست که ریوش به شهر ارتقا یافته اما توجه کافی به این منطقه نشده است، ابراز امیدواری کرد مسئولان توجه بیشتری به این منطقه داشته باشند.

اعتبارات مطلوب نیست
در ادامه شهردار ریوش با بیان این‌که همه ساله برای شهرداری‌ها اعتباراتی از استان و سازمان شهرداری‌ها در نظر گرفته می‌شود ، گفت: با توجه به وضع منطقه اگر اعتبارات استانی و سازمان شهرداری‌ها نباشد قادر به اداره کردن شهرداری و شهر ریوش نیستیم.
«رضا کاردانی» با اشاره به این‌که این اعتبارات مطلوب نیست و تنها در حد مسکن است، افزود: اگر شهرداری‌های شهرهای کوچک به حال خود رها شوند و اعتباری به آنها اختصاص نیابد، با مشکلات بسیاری روبه‌رو می‌شوند.
این مقام مسئول به وضع ماشین آلات شهرداری ریوش اشاره کرد و گفت: متاسفانه بخش زیادی از ماشین آلات فرسوده و نیازمند نوسازی هستند.
وی با بیان این‌که به دلیل نبود ماشین آلات لازم در انجام کارهای عمرانی با مشکلات بسیاری روبه‌رو هستیم، اظهار کرد: به رغم این‌که بخش زیادی از جمعیت شهر را جوانان تشکیل می‌دهند اما امکانات رفاهی مطلوب نیست.
کاردانی با اشاره به این‌که تاکنون فقط یکی از پارک‌ها به وسایل ورزشی مجهز شده است، گفت: تا زمانی که اعتبارات مورد نیاز نباشد کار خاصی در این خصوص نمی‌توانیم انجام دهیم.
وی در ادامه با اعلام این‌که به لحاظ سطح پایین درآمدی مردم ریوش وضع ساخت و سازها در این منطقه بسیار پایین است گفت: از ابتدای امسال 15 پروانه ساختمانی صادر شده است و اگر وضع ساخت و سازها و اعتبارات به همین منوال باشد امکان ورشکسته شدن شهرداری ریوش وجود دارد.
شهردار با بیان این‌که به دلیل سنگلاخ بودن برخی مناطق امکان حفر چاه نیست، افزود: متاسفانه این موضوع موجب شده فاضلاب برخی از منازل به سطح معابر رها شود که به لحاظ بهداشتی مشکلات بسیاری را به وجود آورده است.

مهاجرت 60 درصد جوانان
در ادامه بخشدار کوهسرخ نیز با اشاره به کمبودها و مشکلات منطقه بر ادامه گازرسانی به سایر روستاها تأکید کرد و گفت: بدون شک گازرسانی در منطقه در وضع معیشتی مردم، مهاجرت معکوس و ایجاد اشتغال نقش اساسی دارد.
«رضا رمضانی» با بیان این‌که در حوزه منابع طبیعی اقدام‌های بسیار خوبی انجام شده، افزود: آنچه می‌تواند کوهسرخ را نجات دهد تا مردم به کشاورزی و دامپروری ادامه دهند و اقدام‌های ماندگار و توسعه پایدار داشته باشند، جدی گرفتن پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در حوزه منابع طبیعی است.
بخشدار کوهسرخ با بیان این‌که سنگ بستر در منطقه زیاد است، افزود: این‌که دولت مدیریت آب‌های زیرزمینی را در دستور کار قرار داده بسیار مطلوب هست اما مسئولان باید به مردم آموزش دهند تا یاد بگیرند با همین میزان استحصال آب کم چه محصولاتی را کشت کنند.
وی با اعلام این‌که تنها برداشت آب را از چاه کاهش داده ایم اما کشاورزان منطقه هنوز کشت غرقابی انجام می‌دهند، گفت: متاسفانه مردم برخی روستاها همچنان گوجه و خیار و برخی محصولات دیگر که درآمد خوبی ندارد، کشت می‌کنند که این محصولات به صورت غرقابی آبیاری می‌شود .
رمضانی با اشاره به این‌که با جاده ساختن و برق دار کردن روستاها نمی‌شود مردم را در روستاها نگه داشت، افزود: باید زمینه کار اقتصادی در روستاها برای ماندگاری مردم فراهم شود.
وی با اعلام این‌که با وجود پتانسیل‌های منطقه در کشاورزی، گردشگری و معادن اما اقدامی برای ماندگاری انجام نشده است، عنوان کرد: متاسفانه به دلیل فراهم نشدن زیرساخت‌های لازم اکنون شاهد مهاجرت بسیاری از جمعیت روستاهای این بخش به خصوص روستاهای دورافتاده به حاشیه شهرها از جمله کاشمر هستیم.
رمضانی با بیان این‌که بیش از 60 درصد افرادی را که مهاجرت کرده اند جوانان تشکیل می‌دهند، اظهار کرد: ایجاد صنایع تبدیلی نقش مهمی برای ماندگاری جوانان در منطقه دارد.خبرنگار جواد افتخاری

کوهسرخ؛ منطقه گردشگری محروم از امکانات



   
آیا در این خبر مشکلی وجود دارد ؟

اگر در خبر مربوطه مشکل تایپی و یا هرگونه مشکل دیگر مشاهده نمودید
از طریق صفحه تماس با ما به ما اطلاع دهید.

نظرات:0

نظر دهید

کد را وارد کنید:*
عکس خوانده نمی شود