1
مراسم علم بندان در منطقه کوهسرخ برگزار شد

مراسم علم بندان در منطقه کوهسرخ برگزار شد

به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر کوهسرخ «علم» در عزاداری محرم نمادی‌از قدرت، عظمت و شجاعت حضرت ابوالفضل العباس(ع) است كه در جنگ با یزیدیان موجب امیدواری یاران امام‌حسین(ع) و ترس دشمنان بود.

برافراشته بودن علم حضرت ابوالفضل(ع) در واقعه عاشورا نشان از این بود كه رزمنده شجاع میدان در حال جنگ و به دفاع ادامه می‌دهد، ولی زمانی كه علم از دوش علمدار بر زمین افتاد اصحاب امام حسین(ع) نگران می‌شدند.

وجود علم و حضور علم داران در عزاداری ماههای محرم وصفر قدمتی بیش از یك قرن دارد و حال و هوای خاصی به اهالی روستاهای کوهسرخ می‌دهد. در سالهای گذشته بستن علم توسط مردان و زنان كهنسال انجام می‌شد اما این روزها جوانان و نوجوانان با شور غیرقابل وصفی داوطلبانه به این ‌امر مبادرت می‌كنند. وسایل و تجهیزات علم كه از محرم سال گذشته در بقچه‌ای تمیز كنار گذاشته شده‌است برای استفاده از گنجه مادر بزرگها خارج می‌شود. با شروع ماه محرم، دستجات عزاداری، اجزای علم كه تركیبی از جنس چوب است را به یكدیگر متصل می‌كنند تا سایر وسایل بر آن نصب شود.برای تبرك و احترام به ماه محرم، جوانان با خواندن زیارت عاشورا در جمع میهمانانی كه از قبل دعوت شده‌اند، مراسم «علم بندان» را با ذكر صلوات و یا حسین آغاز می‌كنند.

در ابتدا پارچه سبزرنگی بر تمام سطح چوبهای علم پیچانده می‌شود تا اسكلت آن كاملا پوشانده شود، در انجام این كار سعی می‌شود از زنان كه در تزئین سلیقه بیشتری دارند استفاده شود بنابراین زنان كهنسال جوانان را در بستن قندانهای تزئینی كه باید به صورت جفت در دو طرف علم بسته شوند راهنمایی و كمك می‌كنند.

شاخه‌هایی از «علم» كه قابل گره‌زدن هستند با روسری‌های رنگی تزئین می‌شود و شكل زیبایی از تناسب رنگها به زمینه سبز رنگ علم می‌دهد.همه وسایل علم توسط افرادی كه نذر و حاجتی دارند تهیه می‌شود و افراد با تهیه این وسایل حاجت خود را نیز از خداوند طلب می‌كنند. بسیاری از بیماران، زنان و مردان با هر نوع حاجتی، بخشی از وسایل علم را تهیه می‌كنند تا معنویت را با جلوه‌های محرم گره بزنند و حاجت بگیرند.

با پایان یافتن مراسم عزاداری وسایل نصب شده در علم جدا شده و زنان و دختران جوان با شستن آنها را برای عزاداری سال آینده نگهداری می‌كنند

   
آیا در این خبر مشکلی وجود دارد ؟

اگر در خبر مربوطه مشکل تایپی و یا هرگونه مشکل دیگر مشاهده نمودید
از طریق صفحه تماس با ما به ما اطلاع دهید.

نظرات:1

  1. رضایی
    میپسندم 0

    خیلی عالی بود .باتشکر از شما

نظر دهید

کد را وارد کنید:*
عکس خوانده نمی شود