0
چشم نوازي آبشار و دل انگيزي آب گرم در «کريز»

چشم نوازي آبشار و دل انگيزي آب گرم در «کريز»

کوهسرخ، مهدي جوادي/ از ريوش به سمت جاده روستاي «طَرق» به راه مي افتيم و پس از طي مسافت 5 کيلومتر از جاده اي که به باغ هاي سرسبز «پي کمر» مشرف است، به روستاي «طرق» مي رسيم. ميدان اصلي اين روستا را پشت سر مي گذاريم و مسير را به سمت يک دره زيبا که رودخانه «ناباي» در آن جريان دارد، ادامه مي دهيم. در ادامه مسير چشم مان به تابلوي روستاهاي سرسبزي همچون «قراچه»، «پايين درّه»، «خِرو»، «تِجرود» و «بنَدقراء» مي افتد که نام اين روستاها، نشان دهنده نژاد آريايي اصيل مردم اين منطقه است. پس از پيمودن 15 کيلومتر از «طرق»، به سه راهي موسوم به «خرو - بندقراء» مي رسيم و به سمت چپ مي پيچيم. پس از پيمودن 2 کيلومتر، روستاي زيباي «کريز» به چشم مي خورد. در ورودي روستا که جاده، بسيار باريک و خطرناک مي شود، تابلويي نصب شده است که مسير آبشار را نشان مي دهد. به سمت آبشار راه افتاديم و پس از طي مسافت 3 کيلومتري جاده خاکي به آبشار رسيديم. در ورودي منطقه آبشار، باغ هاي ملکي مردم قرار دارد که پس از عبور از باغ ها، مي شود آبشار را ديد. عظمت کوه هاي اطراف آبشار، قلم را براي نگارش زيبايي آن ناتوان ساخت و فقط گوشه اي از زيبايي هاي طبيعي روستا، در اين گزارش گنجانده شده است. در اوايل مسير آبشار، نردبان هايي براي بالا رفتن از سنگ ها و کوه ها قرار داشت که با بالا رفتن از آن ها، مسير را به سختي ادامه داديم. پس از نيم ساعت، به روستا رفتيم و با عضو شوراي اسلامي روستا به گفت و گو نشستيم. «رضا طاهريان» با بيان اين که اين روستا در دوران دفاع مقدس، 26 شهيد والامقام را تقديم انقلاب اسلامي کرده است گفت: اين روستا در دهستان «بررود» واقع است و 380 خانوار و 1300 نفر جمعيت دارد. وي افزود: اين روستا در ۴۸ کيلومتري شمال غربي شهرستان کاشمر قرار گرفته است و از سطح دريا ۱۴۰۰ متر ارتفاع دارد. آب و هواي آن نيز معتدل کوهستاني، با زمستان هاي سرد و تابستان هاي معتدل است. وي روند جمعيت روستا را رو به کاهش ارزيابي کرد و گفت: در حال حاضر 3 مدرسه وجود دارد که فقط از ۲ مدرسه استفاده مي شود. وي افزود: مدرسه ابتدايي مختلط با 60 دانش آموز و متوسطه اول پسرانه با 12 دانش‌آموز در اين روستا فعال است. دختران براي گذراندن مقطع متوسطه اول و پسران براي ادامه تحصيل در مقطع متوسطه دوم به شهر ريوش و مدارس شبانه روزي مي روند. يکي از اهالي اين روستا که در کاشمر ساکن است با بيان اين که مردم اين روستا به زبان فارسي و با لهجه محلي صحبت مي کنند اظهار کرد: روستاي «کريز» از شمال غربي به کوه باغ دشت و از جنوب شرقي به کوه پلنگوان محدود مي شود و رودخانه کال کرمگ از جنوب روستا عبور مي کند. «حسن صميمي» گفت: روستاي کريز يکي از روستاهاي قديمي و کهن شهرستان کاشمر است.

 

بند شاهي، آبشار و قلعه بيژن

وي روستاي «کريز» را اولين روستا با قابليت گردشگري دانست و گفت: بند شاهي، از آثار ملي ثبت شده، در ۱۰۰۰ متري روستا واقع شده است و بر قدمت روستاي کريز دلالت دارد که امروزه به يکي از مکان هاي تاريخي مورد توجه گردشگران تبديل شده است.

آبشار بسيار زيبايي در نزديکي روستا وجود دارد و برخورد آب با سنگ ها و صداي گوشنواز آن، همراه با منظره سرسبز و زيباي درختان و گياهان کم نظير اطراف آبشار، سبب شده است که هر ساله، گردشگران فراواني از آن ديدار کنند. وي معناي کريز را «کاريز» يا «قنات» دانست و ادامه داد: علاوه بر چشم اندازهاي زيباي طبيعي نظير آبشار زيباي گرمک و قله بالاي 2800 متري باغدشت، سدّ شاهي و قلعه بيژن مربوط به قبل از ميلاد، بسيار ديدني است. در مسير روستاي کريز و در فاصله 2 کيلومتري و پس از سه راهي «خرو - بندقراء»، آبگرم وجود دارد که نيازمند توجه ويژه مسئولان براي بهره برداري است. وي گفت: برخي از گردشگران، مقداري از آب اين آبگرم را در ظروف مختلف مي ريزند و به منزل مي برند چرا که املاح آن، براي درمان بيماري هاي پوستي مناسب است. وي ادامه داد: منابع غني آب و ارتفاعات سرسبز و زيبا، روستاي کريز را به خصوص در ۳ فصل اول سال، به يکي از مراکز تفرجگاهي و جذاب در سطح منطقه تبديل کرده است که يکي از اين ها رودخانه کال کرمگ است که از جنوب روستاي کريز عبور مي کند. وي گفت: اين رودخانه از ارتفاعات باغ دشت و کوه «کمرسياه» سرچشمه مي گيرد و پس از سيراب کردن اراضي زراعي و باغ هاي روستا، به رودخانه کال «شش تراز» مي پيوندد. «صميمي» افزود: حاشيه رودخانه که از آبشار نشات مي گيرد، در فصول بهار و تابستان مکان مناسبي براي گذراندن اوقات فراغت و تفريح و تفرج به شمار مي آيد. وي ادامه داد: ارتفاعات اطراف روستاي کريز مشتمل بر کوه باغ دشت در شمال غربي و کوه پلنگوان در جنوب شرقي روستاست. بخشي از اين ارتفاعات، از درختان انبوه پوشيده شده است و بخشي ديگر مراتعي هستند که انواع گياهان دارويي و صنعتي در آنها مي رويد. وي گفت: در دامنه اين ارتفاعات سرسبز و زيبا، چشمه ساران متعددي از دل کوه مي جوشد و طراوت و دلپذيري چشمه سارها، زيبايي کوهستان را دو چندان مي کند.

 

غذاهاي محلي

وي ادامه داد: انواع آش به ويژه آش «کوريا»، اشکنه بنه، کمه جوش، اشکنه سماق، اشکنه قورمه، گُرماس، اشکنه گوجه فرنگي، اشکنه تخم خربزه، بلغور شير و قوروتي از غذاهاي محلي خوش طعم و لذيذ روستاي کريز است. طبخ انواع غذاهاي گوشتي مانند کباب ها و خورش ها نيز، در روستا رايج است. دهيار روستاي کريز در گفت و گو با خراسان رضوي اظهار کرد: اقتصاد روستاي کريز، بر پايه فعاليت هاي زراعي، باغداري و دامداري استوار است و گروهي از مردم روستا در امور خدمات و صنايع دستي اشتغال دارند. «محمد توفيقي» افزود: مهم ترين محصولات زراعي روستا گندم، تره بار و غلات است که در اراضي ديم و آبي روستا کشت مي شوند و گردو، بادام، زردآلو، آلو، هلو و انگور از محصولات سردرختي روستاست. وي با بيان اين که حدود 5 هزار راس گوسفند در روستا وجود دارد ادامه داد: مراتع غني اطراف روستا، موجبات رونق دامداري را فراهم آورده و پنير، ماست و کره، مهم ترين و معروف ترين محصول آن است. وي گفت: زنان روستاي کريز با توليد صنايع دستي نقش مهمي در بهبود اقتصادي و درآمد خانوار روستايي دارند.

 

معماري روستا

يکي از اهالي روستا در گفت و گو با خراسان اظهار کرد: روستاي کوهپايه اي کريز، بافت مسکوني متمرکزي دارد، کوچه هاي آن نامنظم و پيچ در پيچ است و خانه هاي روستايي با ديوارهاي گلي و سقف هاي مسطح، درآميختگي فضاي کالبدي روستا را با محيط طبيعي به طور زيبايي به نمايش گذاشته است. «حسين موذني» گفت: شکل خانه ها و بهره وري از فضاهاي دروني آن، از نوع معيشت و ميزان درآمد اقتصادي ساکنان آن تأثير گرفته است و مصالح به کار رفته در ساختمان هاي قديمي گل، سنگ، خشت و چوب است، ولي در ساخت خانه هاي جديد از سيمان، گچ، آجر و تيرآهن استفاده مي شود. دهيار روستا در گفت و گو با خراسان رضوي اظهار کرد: سطح درآمد مردم اين روستا، به دليل نبود چاه عميق، به شدت افت کرده است و بسياري از مردم، مجبور به مهاجرت شده اند به گونه اي که جمعيت زيادي از مردم ساکن در اين روستا را سالخوردگان تشکيل مي دهند که گواه آن، جمعيت ۱۳۰۰ نفري و 2 مدرسه کم جمعيت است. وي بستن سد بر آبشار را عامل مهمي براي حفظ يا مهاجرت معکوس دانست و گفت: از مسئولان مي خواهيم تا مطالعات طرح را شروع کنند تا مشکل کم آبي در تابستان برطرف شود.

 

فرسودگي لوله هاي انتقال آب آشاميدني

دهيار روستا افزود: فرسودگي لوله هاي انتقال آب آشاميدني موجب هدر رفت آب مي شود. «محمد توفيقي» افزود: فرسودگي لوله هاي انتقال آب، موجب آلودگي آب شده است. وي ادامه داد: آلودگي آب به حدي است که مزه خاصي دارد. وي از جوي هاي انتقال آب کشاورزي روستا انتقاد کرد و گفت: جوي هاي خاکي انتقال آب، باعث هدررفت و جذب آب توسط خاک مي شود و اين موضوع، کارايي آب موجود را کم مي کند. وي از مسئولان خواست تا براي جدول بندي يا لوله گذاري آن اقدام کنند.

«توفيقي» به راه ارتباطي روستا اشاره کرد وگفت: مسير ارتباطي به روستا، قدمت زيادي دارد و پيچ هاي تند و خطرناک آن، جان عدّه زيادي از مردم را گرفته است. وي دليل تصادفات در اين مسير را وجود پيچ هاي خطرناک و آشنا نبودن گردشگران با اين مسير دانست. وي نداشتن شانه خاکي جاده را يکي ديگر از معايب اين جاده برشمرد و گفت: يک پيچ خطرناک بعد از سه راهي روستاي «قراچه» وجود دارد که جاده به صورت 180 درجه اي و يک باره مي پيچد و کساني که به اين پيچ آشنا نيستند، در معرض خطر تصادف قرار دارند.

 

پوشش نامناسب آنتن دهي تلفن همراه

وي گفت: در اين روستا به دليل شرايط کوهستاني، آنتن دهي در هر دو اپراتور همراه اول و ايرانسل بسيار ضعيف است. وي ادامه داد: از مسئولان مي خواهيم تا در اين خصوص اقدام لازم را انجام دهند. وي همچنين در مورد طرح هادي روستا گفت: طرح هادي روستا بسيار کند و قطره چکاني اجرا مي شود و جزو يکي از کم پيشرفت ترين طرح هاي هادي شهرستان کاشمر است. وي فرآيند دريافت وام مسکن و اشتغال را براي اهالي روستا سخت و دشوار دانست و افزود: مردم روستا، توانايي پيگيري هاي مکرر براي دريافت وام و فراهم کردن ضمانت هاي مورد تاييد بانک را ندارند.

 

وعده هاي مسئولان کاشمر براي رفع مشکلات

بخشدار کوهسرخ به خبرنگار ما گفت: روستاي «کريز» تمام ويژگي هاي يک روستاي هدف گردشگري را دارد و بايد تلاش خود را براي بهره برداري از آبشار و آبگرم به کار گيريم. «رضا رمضاني طرقي» ادامه داد: کوهنوردي و حيات وحش نيز مي تواند از ديگر جاذبه هاي گردشگري اين روستا باشد. وي با تاکيد بر جذب گردشگر براي توسعه آبگرم و آبشار گفت: براي بهره برداري از آبگرم و آبشار نياز به توجيه کشاورزاني داريم که از آب آبگرم و آبشار استفاده مي کنند. رئيس اداره راه و شهرسازي کاشمر نيز در گفت و گو با خراسان رضوي درباره نصب تابلوهايي براي راهنمايي گردشگران گفت: اين کار وظيفه اداره راه و شهرسازي نيست. مهندس «غلامرضا ابراهيمي» ادامه داد: بسياري از نقاط حادثه خيز دراين جاده اصلاح شده است و در آينده نيز نقاط حادثه خيز شناسايي و اصلاح مي شود. وي درباره پيچ خطرناکي که به يکباره 180 درجه مي پيچد گفت: تلاش مي شود در آينده نزديک اين نقطه شناسايي و اصلاح شود تا گردشگران با اطمينان خاطر بيشتري در اين مسير رفت و آمد کنند. رئيس مرکز جهاد کشاورزي کوهسرخ نيز با اشاره به ميزان هدر رفت آب در جوي هاي خاکي گفت: شرايط مالي و اعتباري سال جاري به گونه اي نيست که بتوان اين طرح ها را به طور کامل اجرا کرد. «مهندس علي اکبري» با تاکيد بر اولويت بندي جدول بندي روستاهاي کوهسرخ افزود: دهياري روستاي «کريز» بايد به لوله گذاري يا جدول بندي اقدام کند تا در صورت تخصيص اعتبار، اين طرح در روستاي کريز نيز اجرا شود. رئيس اداره منابع طبيعي کاشمر در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبني بر بستن سد بر خروجي آبشار کريز گفت: اين طرح به مطالعات اوليه نياز دارد و بايد همه جنبه هاي آن نظير آب، خاک، پوشش گياهي، اقليم، جمعيت و... بررسي شود مهندس «مظفرجلالي» ادامه داد: مطالعاتي در محدوده 70 هزار هکتاري حوزه «شش تراز» در حال انجام است و روستاي کريز نيز در شاخه فرعي «شش تراز» قرار دارد.

 

   
آیا در این خبر مشکلی وجود دارد ؟

اگر در خبر مربوطه مشکل تایپی و یا هرگونه مشکل دیگر مشاهده نمودید
از طریق صفحه تماس با ما به ما اطلاع دهید.

نظرات:0

نظر دهید

کد را وارد کنید:*
عکس خوانده نمی شود