0
بخشدار کوهسرخ: کوهسرخ نیازمند توجه مسئولین را دارد

بخشدار کوهسرخ: کوهسرخ نیازمند توجه مسئولین را دارد

 

 بخشدار کوهسرخ: کوهسرخ نیازمند توجه مسئولین است

 

 کوهسرخ در ۳۵ کیلومتری شهرستان کاشمر با آب و هوایی کوهستانی است که اغلب سردترین روزهای زمستانی کشور را به خود اختصاص می‌دهد.

کوهسرخ دارای سه دهستان بررود، تکاب و برکوه است، که شامل ۲۸ روستاست. روستاهایی خوش آب و هوا و سرسبز که نظر هر رهگذری را به خود جلب می‌کند.
مرکز کوهسرخ شهر«ریوش» است و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا هزار و ۷۰۰ متر است. کوهسرخ با داشتن زمینهای مستعد کشاورزی، رودخانه ۷۵ کیلومتری «نابای»، معادن مختلف و چشم اندازهای کم نظیر گردشگری، متأسفانه هنوز به جایگاه واقعی خود نرسیده و بسیاری از جوانان این منطقه به دلیل نداشتن شغل مناسب، راهی شهرهای بزرگ نظیر مشهد و تهران می‌شوند. دلیل عقب ماندگی های کوهسرخ را از بخشدار بومی این منطقه جویا می‌شویم که با هم می‌خوانیم.
کوهسرخ باید شهرستان شود
رضا رمضانی بخشدار کوهسرخ دلیل عمده این مشکلات را عدم بی‌توجهی مسؤولان و دست اندرکاران به این منطقه بکر و مستعد می‌داند و می‌گوید: نمی‌خواهم تلاشهای گذشتگان را زیر سؤال ببرم، اما در این منطقه باید کار بیشتر و اصولی تر انجام می‌شد.
بخشدار کوهسرخ یکی از خواسته‌های بحق مردم این منطقه را شهرستان شدن این بخش دانسته و می‌گوید: طرح شهرستان شدن این بخش تهیه و با مساعدت فرمانداری کاشمر به استانداری خراسان رضوی ارسال شده و دست اندرکاران در استانداری نیز با نظر مساعد در حال پیگیری موضوع هستند.
رمضانی با بیان اینکه اگر این بخش به شهرستان تبدیل شود، با استقرار ادارات و سازمانها بسیاری از مشکلات منطقه حل می‌شود، خاطرنشان می‌سازد: شهرستان شدن این بخش سبب می‌شود دولتمردان بیشتر به اینجا توجه کنند و اعتبارات بیشتری برای رفع مشکلات این منطقه اختصاص یابد.
تحول کوهسرخ با حضور گردشگران
بخشدار کوهسرخ در بخشی از سخنانش با اشاره به توانمندی‌های این بخش درباره جذب گردشگر داخلی و خارجی اضافه می‌کند: وجود چشم اندازهای طبیعی، جنگل، رودخانه، آبشار، آبگرم، کوه‌های مستعد کوهنوردی و پرواز با پاراگلایدر و محصولات متنوع کشاورزی، جاذبه‌های کم نظیری است که می‌توان با معرفی آنها، گردشگردان داخلی و خارجی را به این منطقه کشاند و ایجاد اشتغال کرد.
رمضانی با بیان اینکه در کوهسرخ تمام امکانات برای سرمایه گذاران در بخش گردشگری فراهم است و از آنان استقبال می‌شود، می‌افزاید: سازمانها و ادارات در شهرستان کاشمر و بخش کوهسرخ همکاری و مساعدت خواهند کرد تا به سرمایه گذاران همه گونه امکانات و مجوزها داده شود و به قول معروف برای سرمایه گذاران، فرش قرمز پهن می‌کنیم تا شاهد رشد و توسعه کوهسرخ باشیم.
رودخانه ۷۵ کیلومتری «نابای»
وی از جمله جاذبه‌های گردشگری بخش کوهسرخ را رودخانه دایمی و ۷۵ کیلومتری «نابای» ذکر می‌کند و می‌گوید: رودخانه ششطراز که در منطقه «نابای» نامیده می‌شود از ارتفاعات شمالی کوهسرخ سرچشمه گرفته و از وسط شهر زیبای «ریوش» مرکز بخش کوهسرخ می‌گذرد و با آبیاری باغها و زمینهای زراعی روستاهای طرق، قراچه و کریز و برخی دیگر از روستاها وارد سد شهید مدرس می‌شود.
وی با بیان اینکه احداث یک جاده در کنار این رودخانه ۷۵ کیلومتری می‌تواند بسیاری از گردشگران را به این منطقه کشانده و سرمایه گذاران را به ایجاد رستوران و واحدهای اقامتی ترغیب نماید، می‌افزاید: کوهسرخ ظرفیتهای فراوانی برای پیشرفت و توسعه دارد که متأسفانه به دلیل کمبود بودجه توجهی به آن نشده است.
بخشدار کوهسرخ، آبشار زیبای کریز و آبگرم آن را نمونه دیگری از این جاذبه‌ها دانسته و می‌گوید: این آبشار با توجه به اینکه هنوز از امکانات اولیه برای گردشگران برخوردار نیست، توانسته سهم ویژه ای در اوقات فراغت اهالی و مردم شهرهای اطراف داشته باشد، اما نیازمند توجه است.
معادن کوهسرخ نیازمند توجه
رمضانی با اشاره به وجود معادن بسیاری از جمله سنگ آهن، کرومیت، سنگ ساختمان، مس، طلا، خاک صنعتی و کاشی در کوهسرخ که تاکنون کشف شده است، می‌افزاید: متأسفانه تاکنون از این معادن بهره برداری نشده و نیازمند توجه سرمایه گذاران و وزارت صنایع و معادن می‌باشد.
بخشدار کوهسرخ با بیان اینکه سرمایه گذاری در این بخش می‌تواند نیاز بخش مهمی از کشور را به مواد اولیه معدنی حل کند، ادامه می‌دهد: در بخش معادن کوهسرخ حدود ۵۰ نفر به صورت مستقیم فعالیت می‌کنند که بسیار ناچیز است.
بهترین منطقه برای پرورش طیور
بخشدار کوهسرخ به ویژگی‌های این بخش در مورد پرورش طیور و دام سبک اشاره می‌کند و می‌گوید: در تمام کشور تلفات مرغداری‌ها در هر دوره پرورش بیش از ۵ درصد است، در حالی که در کوهسرخ با توجه به آب و هوای مناسب، تلفات زیر ۳ درصد است.
رمضانی، دامداری و باغداری را از مهمترین فعالیتهای مردم این منطقه دانسته و می‌افزاید: متأسفانه با توجه به شرایط عالی دامداری و مرغداری در این منطقه، واحدهایی که مجوز بهره برداری داشته باشد و به صورت مدرن مورد استفاده قرار گیرد، به شمار انگشتان دست است.
لزوم توجه به صنایع تبدیلی
وی همچنین به نبود صنایع تبدیلی در این بخش اشاره می‌کند و می‌گوید: متأسفانه بخش کوهسرخ با توجه به وسعت، جمعیت، تولیدات متنوع و با کیفیت باغی، زراعی و دامی، از نبود صنایع تبدیلی رنج می‌برد.
رمضانی با بیان اینکه دسترنج کشاورزان و دامداران کوهسرخ با قیمتهای نازل در اختیار دلالان قرار می‌گیرد، ادامه می‌دهد: همین محصولات با رنگ و لعاب جدید و در بسته بندی شکیل دوباره در کوهسرخ با قیمتهای گزاف به فروش می‌رسد.
وی با اشاره به اینکه اگر صنایع تبدیلی در این بخش ایجاد نشود، روند مهاجرت معکوس نمی‌شود، می‌گوید: روستای داغی بخش کوهسرخ در سال ۶۰، حدود ۹۰ خانوار جمعیت داشته است، در حالی که در سرشماری سال ۹۰، به ۴۸ خانوار کاهش یافته است و این کاهش متأسفانه در تمامی روستاهای کوهسرخ، اتفاق افتاده است.
گاز، خرداد ۹۳ به کوهسرخ می‌رسد
رمضانی همچنین به تشریح وضعیت گازرسانی به کوهسرخ پرداخته و می‌افزاید: پیمانکار جدیدی مشغول انجام شبکه گازرسانی از سبزوار به کوهسرخ شده است و تاکنون بیش از ۱۵ کیلومتر آن انجام شده است.
وی با بیان اینکه تمام دستگاه‌های اجرایی ریوش در راستای تسریع در گازرسانی به کوهسرخ به کمک پیمانکار شتافته اند، خاطرنشان می‌کند: پیمانکار قول داده است شبکه گازرسانی را زودتر از زمان مقرر که پایان مردادماه است، سوم خردادماه ۹۳ همزمان با سالروز آزادی خرمشهر، به کوهسرخ برساند.
وی با بیان اینکه شبکه گازرسانی شهر ریوش نیز باید همزمان با اجرای خط لوله اجرا شود، با انتقاد از کندی این روند، می‌افزاید: تمامی روستاها در شعاع ۱۵ کیلومتری شهر ریوش در طرح گازرسانی قرار دارد که در فازهای بعدی انجام خواهد شد.
نه بیمارستان و نه پزشک متخصص
رمضانی با بیان اینکه کوهسرخ نیازمند توجه جدی در تمامی زمینه‌هاست، خاطرنشان می‌کند: کوهسرخ با بیش از ۳۰ هزار نفر جمعیت بدون بیمارستان است و از درمانگاهی استفاده می‌کند که حدود ۴۰ سال پیش احداث شده است.
وی به نبود پزشک متخصص در درمانگاه ریوش اشاره می‌کند، می‌افزاید: در حالی که در شهرهای بزرگ، پزشکان متخصص بسیاری هستند که به دنبال کار می‌گردند، متأسفانه کوهسرخ پزشک متخصص ندارد و اگر بیماری نیاز به متخصص، بیمارستان و داروخانه شبانه روزی داشته باشد، باید از دورترین روستای این بخش تا شهر کاشمر، بیش از صد کیلومتر را طی کند، شاید زنده بماند و به بیمارستان برسد.
جاده فراموش شده نیشابور – کوهسرخ
رمضانی در ادامه به مشکلات جاده نیشابور – کوهسرخ اشاره می‌کند و می‌گوید: متأسفانه این جاده در قسمت مربوط به راه وشهرسازی نیشابور به هیچ‌وجه دیده نمی‌شود و هیچ اقدامی در جهت بهسازی، تعریض و روکش آسفالت آن، صورت نمی‌گیرد.
وی با بیان اینکه این جاده حدود ۵۰ سال قدمت دارد و با توجه به افزایش تردد و کشته‌های ناشی از سیل در سال گذشته، نیازمند توجه جدی دست اندرکاران است، می‌افزاید: این جاده با وضعیت کنونی و خطرات بی‌شمار، بیشتر به جاده‌های روستایی شبیه است.

بخشدار کوهسرخ: کوهسرخ نیازمند توجه مسئولین را دارد

   
آیا در این خبر مشکلی وجود دارد ؟

اگر در خبر مربوطه مشکل تایپی و یا هرگونه مشکل دیگر مشاهده نمودید
از طریق صفحه تماس با ما به ما اطلاع دهید.

نظرات:0

نظر دهید

کد را وارد کنید:*
عکس خوانده نمی شود