0
مشرب سیاسی آیت‌الله مهدوی‌کنی همراهی با ولی‌فقیه بود/ ایشان هیچ‌گاه دچار افراط و تفریط نشدند

مشرب سیاسی آیت‌الله مهدوی‌کنی همراهی با ولی‌فقیه بود/ ایشان هیچ‌گاه دچار افراط و تفریط نشدند

به گزارش خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه ۳۰ مهرماه) مجلس در نطق پیش از دستور خود اظهار داشت: رحلت عالم ربانی و فقیه مجاهد آیت‌الله مهدوی‌کنی را به ملت عزیز و نمایندگان تسلیت عرض می‌کنم.
 
وی ادامه داد: ایشان نمونه یک عالم انقلابی بود که دردمندانه به مسائل اسلام و مسلمین توجه داشت و با همه وجود در راه انقلاب تلاش می‌کرد و همیشه در صراط مستقیم انقلاب که‌‌ همان طریق ولایت فقیه است، گام برمی‌داشت.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شخصیت مستقل و اخلاقی آیت‌الله مهدوی کنی همگان را تحت تاثیر قرار می‌داد، تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های این عالم انقلابی دقت نظر او در مسیر درست انقلاب بود، ایشان هیچ‌گاه چه قبل از انقلاب و چه بعد از آن دچار افراط و تفریط نشدند و جو سیاسی بر ایشان غلبه نکرد.

لاریجانی ادامه داد: ایشان قبل از انقلاب یکی از عناصر پیشتاز در روحانیت بود و در صحنه‌های مختلف مبارزه با رژیم شاه حضور جدی داشت. مسجد جلیلی را پایگاه مبارزه با رژیم دیکتاتوری نمود و از شخصیت‌های برجسته‌ای بود که به موقع انحراف منافقین را تشخیص داد و موضع‌گیری کرد و هیچ تحت تاثیر شرایط اجتماعی_ سیاسی آن دوره قرار نگرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در آستانه پیروزی انقلاب با دستور امام (ره) به عضویت شورای انقلاب درآمد و بلافاصله پس از پیروزی انقلاب با مشورت شهید مطهری کمیته‌های انقلاب اسلامی را در جهت حفاظت از انقلاب در مساجد کشور ایجاد کرد که مقر اصلی آن در همین مکان مجلس بود.

وی گفت: در حوادث پرفراز و نشیب اوایل انقلاب با احساس وظیفه اسلامی و با دورنگری عمل می‌کرد. حتی در شرایطی که پس از پیروزی انقلاب جو سیاسی کشور به سمت دولتی کردن همه چیز حتی مدارس بود، ایشان در مقابل این جو ایستادگی کرد که کار‌ها در نظام اسلامی به دست مردم قرار گیرد و از این جهت‌ گاه با دوستان دیرین خود اختلاف پیدا می‌کرد.

لاریجانی در تشریح شخصیت این عالم ربانی ادامه داد: شخصیت مستقلی بود که جو بر او مستولی نمی‌شد. شاید این دقت نظر و استقلال رای مربوط به تحصیلات و اساتید ایشان می‌شد. ایشان شاگرد علامه طباطبایی، آیت الله بروجردی و امام خمینی (ره) بودند. مدرسه فکری که از این سه گانه حوزه حاصل شد غالبا انسانهای برگزیده و فرهیخته‌ای گردیدند که در جریان‌های فرهنگی و سیاسی معاصر بودند. گرچه از جهاتی خود این بزرگواران با یکدیگر اختلاف نظر داشتند، اما تفکری که‌زاده تعلیمات این سه گانه حوزه شد، بسیار پرمغز و قوی و تاثیرگذار در فضای اندیشگی معاصر است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: شهید مطهری، شهید بهشتی، آیت الله جوادی، امام موسی صدر و بسیاری از اعضای جامعه مدرسین و فضلای امروز حوزه در این قلمرو فکری قرار می‌گیرند.

وی گفت: از خصوصیات اصلی این مکتب فکری دقت نظر در فهم مسیر و اخلاص و اخلاق گرایی و توجه به مسائل اصلی از نظر سیاسی و اجتماعی است و این سه رکن در آیت الله مهدوی کنی در طول عمر باثمرشان دیده می‌شد.

لاریجانی اظهار داشت: همیشه درس اخلاقشان به راه بود، قبل از انقلاب و چه بعد از آن. علاقمندان به روحانیت اسلامی چه در مسجد جلیلی و چه در دانشگاه امام صادق (ع) از ارشادات ایشان بهره می‌جستند. بنده کمتر جلسه‌ای با ایشان را به خاطر می‌آورم که مجلس ذکر نبوده باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان داشت: در سخت‌ترین شرایط سیاسی، اجتماعی قوام تفکر اخلاقی ایشان، متانت و اصالت نظر، امیدواری در تصمیمات و حرکت آینده ایجاد می‌نمود، به همین جهت جلسات ایشان همیشه بصیرت سیاسی، دینی و اخلاقی به نحو توام دربرداشت.

وی گفت: یکی از یادگارهای فکری ایشان تاکید او بر استقلال روحانیت و سازمان یافتگی روحانیت بود. ایشان به همراه شهید مطهری و بزرگواران دیگر قبل از پیروزی انقلاب ساختار روحانیت مبارز تهران را طراحی کردند و قصد اصلی ایجاد سازمانی برای کلیت روحانیت بود، اما اصالت این سازمان را در عدم وابستگی به جریان‌های سیاسی و داشتن استقلال می‌دانستند و بر این وجه استقلال بسیار تاکید داشتند.

لاریجانی ادامه داد: ایشان مخصوصا مخالف دخالت دولت در امور روحانیت بودند و این نگاه بسیار درست و ارزشمندی است و‌‌ همان دغدغه‌ای است که مرحوم شهید مطهری هم داشتند که علت رشادت روحانیت و پیشتازی آنان در مسائل سیاسی اجتماعی را در استقلال روحانیت از دولت از هر جهت می‌دانستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: به خاطر دارم در حدود ۲۰ سال پیش زمانی که بنده وزیر فرهنگ بودم، طرحی را پایه ریزی نمودیم که کمک کنیم در هر مسجدی کانون فرهنگی هنری ایجاد شود، زیر نظر امام جماعت و هیئت امنایی مردمی، ایشان با اینکه به بنده همیشه لطف داشتند گلایه کردند که ممکن است این امر باعث دخالت دولت در امور مساجد گردد اما وقتی برایشان روشن گردید این طرح صرفا کمک به این مراکز فرهنگی مطرح است و همه وجوه کار زیرنظر هیئت امنای مردمی است، پذیرفتند و با حضور خودشان اولین مرکز فرهنگی هنری مسجد افتتاح گردید.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: حساسیت ایشان در استقلال سازمان روحانیت امر بسیار مهم و دورنگرانه‌ای برای آینده کشور و امت اسلامی می‌باشد.

وی با بیان اینکه مشرب سیاسی آیت الله مهدوی کنی همراهی با ولی فقیه و حمایت همه جانبه از رهبری بود، چه در زمان حضرت امام (ره) و چه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفت: ایشان یکی از استوانه‌های حامی مقام معظم رهبری محسوب می‌گردید، در ماجرای اختلاف بنی صدر با بزرگان حزب جمهوری اسلامی ایشان یکی از سه بزرگواری بود که برطبق دستور امام (ره) باید اختلاف‌ها را بررسی می‌کردند و نظر می‌دادند.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: با اینکه بنی صدر به ایشان علاقه و دوستی داشت، صراحتا بنی صدر را متخلف اعلام نمودند، حرکت سیاسی ایشان همیشه انصاف و حکمت و اعتدال را باهم در بر داشت. ایشان نسبت به انقلاب امین امت و امام بود و حوادث سیاسی را با دورنگری ارزیابی می‌کرد، این دورنگری در حرکت‌های علمی و فرهنگی ایشان هم مشاهده می‌گردید.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: فعال کردن مدرسه مروی و حوزه علمیه تهران از یکسو و تاسیس جامعة الصادق از سوی دیگر نگاه درازمدت علمی و فرهنگی ایشان را نشان می‌دهد. در این راه با همه محدودیت‌های جسمی وقت زیادی را صرف کردند.

لاریجانی تاکید کرد: فقدان این عالم مجاهد ضایعه بزرگی برای جامعه ماست، از خداوند متعال علو درجات برای آن بزرگوار و صبر برای خانواده محترمشان آرزومندیم، ملت عزیز و به خصوص اعضای محترم مجلس خبرگان و جامعه روحانیت مبارز رحلت جان‌گداز آیت‌الله مهدوی کنی ریاست محترم مجلس خبرگان را تسلیت عرض می‌کنیم.

   
آیا در این خبر مشکلی وجود دارد ؟

اگر در خبر مربوطه مشکل تایپی و یا هرگونه مشکل دیگر مشاهده نمودید
از طریق صفحه تماس با ما به ما اطلاع دهید.

نظرات:0

نظر دهید

کد را وارد کنید:*
عکس خوانده نمی‌شود