0
دولت لایحه بودجه 94 را تقدیم مجلس کرد/ رئیس‌جمهور

دولت لایحه بودجه 94 را تقدیم مجلس کرد/ رئیس‌جمهور

به گزارش خبرنگار پارلمان باشگاه خبرنگاران، حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی که صبح امروز به منظور تقدیم لایحه بودجه 94 وارد صحن علنی شد، گفت:‌خداوند بزرگ را شاکرم که توفیق داد تا دومین لایحه بودجه دولت تدبیر و امید را در فرصت قانونی به مجلس شورای اسلامی تقدیم نمایم.  
 
وی افزود: سال گذشته به هنگام تنظیم بودجه از آن جا که اکثر شاخص‌های اقتصادی در وضع نامطلوبی به سر می‌برد با این مشکل مواجه بودیم که چگونه بتوانیم تحولات مثبت ممکن در عرصه اقتصاد را به یک باور عمومی تبدیل کنیم. 

**اعلام تورم 25 درصدی در سال 93 بلندپروازانه تلقی می‌شد

رئیس قوه مجریه تصریح کرد: وقتی مردم آمار تغییرات سریع قیمت‌ها را با نرخ تورم 40 درصدی آبان گذشته در زندگی خود لمس می‌کردند نوید دست یابی به نرخ 35درصد در پایان سال 92 دشوار و اعلام تورم 25 درصدی در سال 93 بلند پروازانه تلقی می‌شد.

رئیس جمهور ادامه داد: رشد منفی اقتصادی، گرد پژمردگی را به همه واحدهای تولیدی پراکنده بود و صحبت از رویکرد دولت برای خروج از رکود در سال 93 به جای هدف، آرزو می‌نمود.

دکتر روحانی گفت: هدفمندی یارانه‌ها پس از به وجود آمدن نوعی بن بست در تصمیم‌گیری بعد ازسال 89 به صورت مجموعه‌ای از سوالات بی‌پاسخ و معماگونه در عرصه تصمیم‌گیری باقی مانده بود؛ صادرات غیرنفتی مسیر نزولی طی می‌کرد و ابهامات در این زمینه زیاد بود.

رئیس قوه مجریه اظهار داشت: سال گذشته در این زمان ما ایده‌ها و برنامه‌های در ذهن و روی کاغذ، در دست بحث و تصمیم‌گیری داشتیم، هرچند تصویر دشواری را ارائه می‌کرد، اما برای ما امید بخش و اطمینان آور بود.

**تدبیر دولت وقتی با امید مردم همراه شود، جواب خواهیم گرفت

وی افزود: با توکل به خداوند متعال و تدبیر کارشناسی کار را آغاز کردیم به گونه‌ای که در پس لایحه 93 تصویری بهتر از وضعیت سال 92 را مشاهده می‌کردیم، نگرانی ما آن بود که اگر تصویر ترسیم شده ما برای آینده به باور عمومی تبدیل نشود، انتظارات با سیاست‌ها همراه نخواهد شد.

رئیس‌جمهور کشورمان گفت: می‌دانستیم که از ما به تنهایی کاری برنمی‌آید، می‌دانستیم که تدبیر ما تنها وقتی با امید مردم همراه شود جواب خواهیم گرفت.

وی بیان داشت: بنده سال گذشته بخش قابل توجهی از نطق بودجه خود را به ترسیم تصویر امید بخش اقتصاد در افق آینده کوتاه مدت از نگاه دولت اختصاص دادم؛ خداوند کمک کرد و باور مردم با ما همراه شد. سرمایه همه ما که در عرصه تصمیم‌گیری کار می‌کنیم؛ چه دولت که در حوزه اجرا فعالیت می‌کند و چه شما نمایندگان محترم که با مردم در ارتباط مستقیم هستید همراهی افکار عمومی با سیاست‌ها و خط‌مشی است.

** اولین اولویت دولت کاهش تورم و بازگرداندن ثبات به اقتصاد است

وی افزود: این همراهی البته باید دو طرفه باشد و ما باید از قضاوت‌های مردم فاصله نگیریم تا آن‌ها نیز همراهی کنند؛ در نطق امسال قبل از ورود به ابعاد مختلف بودجه ضروی می‌دانم به چند سرفصل مهم از شرایط عمومی که البته تاثیرگذار در بودجه سال آینده خواهد بود اشاره کنم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: مسئله اول تورم، سال گذشته اعلام کردم که اولین اولویت ما کاهش تورم و بازگرداندن ثبات به اقتصاد است در این راه به جای کنترل دستوری قیمت‌ها و اتخاذ راهکارهای موقتی که به صورت مکرر در فضای اقتصادی کشور امتحان شده بود سعی کردیم با کنترل مهمترین عوامل ایجاد تورم یعنی کنترل رشد پایه پولی و هم چنین کنترل انتظارات تورمی، تورم را کاهش دهیم.

**دولت با مدیریت توانست نااطمینانی موجود در اقتصاد را به امید به آینده جایگزین کند

رئیس‌جمهور گفت: از سوی دیگر دولت موفق شد، دولت با مدیرت انتظارات و تقویت روحیه ایجاد شده در جامعه نااطمینانی موجود در اقتصاد را با اعتماد و اطمینان و امید به آینده جایگزین نماید و از این طریق هدف ایجاد آرامش و ثبات در بازار را محقق کند.

دکتر روحانی تصریح کرد: سال گذشته در همین ایام هدف تورمی 35 درصدی را برای پایان سال 92 و 25 درصدی را برای پایان سال 93 اعلام کردم در ان شرایط برخی معتقد بودند که به این اهداف نخواهیم رسید اما روند وقایع نشان داد که بهبود در شرایط اقتصادی با سرعتی بیش از آن چه که پیش بینی می‌شد حاصل شده است.

* پیش بینی می‌کنیم تورم تا پایان سال 93 کمتر از 20 درصد باشد

رئیس قوه مجریه بیان داشت: ما به هدف 35 درصدی در پایان 92 رسیدیم و اکنون هم مدتی است به هدف 25 درصدی دست یافتیم و پیش بینی می‌کنیم تورم تا پایان سال 93 کمتر از 20 درصد باشد.

روحانی گفت: بدون شک بخش مهمی از این دستاورد محصول انتظارات مثبت نسبت به آینده و اعتماد به توانایی دولت در مدیریت اقتصاد بوده است به ویژه آن که در این دولت به طور مشخص پایه پولی به عنوان خط قرمز تعیین شده و نگاه به بانک مرکزی به عنوان قلک دولت مانند گذشته تغییر کرده است در بسیاری موارد دولت سختی‌ها را به جان خرید ولی به سمت تامین منابع از بانک مرکزی نرفت.

وی ادامه داد: ما این رویکرد را جز سیاستگذاری اقتصادی خود می‌دانیم و معتقدیم رشد با ثبات اقتصادی از مسیر دست اندازی به منابع بانک مرکزی حاصل نمی‌شود.

* دولت کاهش تورم را جز دستاوردهای بزرگ خود می‌داند/ بودجه سال آینده با ملاحظه هدف کنترل تورم تدوین شده است

وی گفت: بنده بار دیگر به صراحت اعلام می‌کنم که دولت کاهش تورم را جز دستاوردهای بزرگ خود می‌داند و برحفظ این دستاورد بزرگ مصمم است.

رئیس‌جمهور بیان داشت: لذا بودجه سال آینده هم با ملاحظه هدف کنترل تورم تدوین شده است، رشد پایه پولی در پایان مهر ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل معادل 18.1 درصد بوده که در مقایسه با متوسط 23 سال گذشته که 21.1 درصد بوده از کاهش سه درصدی حکایت می‌کند.

وی بیان داشت: البته طبق برنامه‌ای که دولت برای کاهش تورم در نظر گرفته است به منظور کاهش مستمر تورم لازم است تا رشد پایه پولی در سال‌های آینده از این سطح هم پایین‌تر بیاید، که برای دستیابی به این منظور تمهیداتی در خصوص کنترل اضافه برداشت بانک‌ها، کنترل بدهی‌های دولت به بانک مرکزی و سیستم بانکی و هم چنین فشارهای وارده از سوی دولت به بانک‌ها و تسهیلات تکلیفی در نظر گرفته شده است.

وی بیان داشت: رشد نقدینگی در پایان مهر 93 نسبت به مهر 92 برابر 28.7 درصد بوده که البته 3.9 واحد آن مربوط به افزایش پوشش نهادهای پولی جدید در محاسبات نقدینگی است لذا با کسر 3.9 عملا رشد نقدینگی معادل 24.8 درصد است که در بازه 23 تا 25 درصدی اعلام شده قبلی قرار دارد.

** کاهش تورم شرط لازم خروج از رکود و ایجاد رونق است
 
رئیس جمهور کشورمان افزود: برنامه ما این است که با حفظ روند کاهش رشد پولی و نقدینگی پایه پولی و نقدینگی در سالهای آینده هدف کاهش تورم را محقق سازیم.  
 
وی ادامه داد: چنانکه بار‌ها گفته‌ام، ما اولویت خود در عرصه اقتصادی را رشد تورم عنوان کردیم، چرا که اعتقاد داریم در شرایط بی‌ثباتی اقتصادی سرمایه گذاری شکل نمی‌گیرد و فعالیت اقتصادی توسعه نمی‌یابد، لذا کاهش تورم شرط لازم، خروج از رکود و ایجاد رونق است.  
 
روحانی تاکید کرد: آمار منتشر شده مربوط به رشد اقتصاد فصل بهار شاهدی بر صحت این تحلیل است، امروز هم همچنین بر این باور خود راسخیم و اعتقاد داریم که هیچ رشد باثباتی به قیمت تورم‌های ۳۰ و ۴۰ درصدی حاصل شدنی نیست و ایجاد رشد اقتصادی از طریق پول چاپ سرابی بیش نیست.  
 
رئیس جمهور کشورمان افزود: مسئله دوم خروج از رکود است، از سوی دیگر سال گذشته ما با معضل بزرگی به نام رکود عمیق مواجه بودیم، دولت در طول سال گذشته تلاش کرد که با تدوین و اجرای مجموعه‌ای از سیاست‌ها در قالب بسته سیاستی خروج از رکود با تاکید بر حفظ ثبات اقتصاد کلان، بهبود فضای کسب و کار و بهبود شرایط تامین امور مالی بنگاه‌ها، رشد تولید و سرمایه گذاری را بهبود بخشد. در زمینه مدیریت منابع و مصارف عمومی نیز دولت با تاکید بر منابع غیرنفتی به خصوص مالیات از یک طرف و اولویت بندی طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و اختصاص بهینه یارانه‌ها موارد مهمی همچون بیمه درمان و سلامت و امنیت غذایی گروه‌های کم درآمد تلاش کرد ضمن ایجاد رشد مثبت اقتصادی، ساختار اقتصادی را بهبود و رفاه مردم را افزایش دهد.  
 
*** مهم‌ترین گلوگاه تولیدی کشور تامین مالی تولید نهفته است
 
وی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین گلوگاه‌های تولیدی کشور در موضوع تامین مالی تولید نهفته است، لذا دولت در بسته سیاستی خروج از رکود افزایش توان تسهیلات دهی بانک‌ها و همچنین هدایت تسهیلات به سمت سرمایه در گردش بنگاه‌ها را مورد توجه قرار داد.  
 
رئیس جمهور کشورمان افزود: آمار منتشر شده حاکی از آن است که سیاست‌های دولت در این زمینه موثر واقع شده است و تسهیلات بانک‌ها در ۷ ماهه اول امسال معادل ۱۷۷ هزار میلیارد تومان بوده که کاملا در مسیر تحقق هدف ۲۸۰ هزار میلیارد تومانی تعیین شده در برنامه خروج از رکود دولت قرار گرفته است.  
 
وی ادامه داد: لازم به ذکر است که ۵۹. ۸ درصد از کل تسهیلات نیز به سرمایه در گردش اختصاص یافته است. مقایسه این با رقم مشابه در سال قبل که معادل ۴۸. ۱ درصد بوده، حاکی از افزایش سهم سرمایه در گردش در کل تسهیلات بوده است و این نشانگر آن است که دولت در رسیدن به هدف تعیین شده در بسته خروج از رکود مبنی بر سهم ۶۰ درصدی سرمایه در گردش از کل تسهیلات موفق بوده است.  
 
روحانی تاکید کرد: به منظور افزایش رشد اقتصادی این سیاست‌های دولت در حوزه‌های بانکی و اعتباری تداوم پیدا خواهد کرد، همانطور که در لایحه تقدیمی به مجلس برای حمایت از تولید رقابت پذیر ملاحظه نموده‌اید، بنای دولت بر این است که مشکلات بانک‌ها را در جهت افزایش قدرت تسهیلات حل کند و مواردی از قبیل افزایش سرمایه بانک‌ها و کاهش سهم بنگاهداری نمونه‌هایی در این زمینه است. 
 
رئیس جمهور کشورمان افزود: یکی از مهم‌ترین سرفصل‌های اقتصادی دولت افزایش صادرات غیر نفتی بوده است، در ماه‌های گذشته رشد صادرات غیر نفتی به خروج اقتصاد از رکود یاری رسانده است و هدف ما این است که در آینده صادرات غیر نفتی سهم قابل توجهی در رشد اقتصادی کشور داشته باشد.  
 
*** تا پایان سال صادرات غیر نفتی از مرز ۵۰ میلیارد دلار می‌گذرد
 
وی ادامه داد: آمار‌ها نشان می‌دهد صادرات غیر نفتی در پایان آبان به ۳۱. ۵ میلیارد دلار رسیده است که از رشد ۱۹. ۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل حکایت می‌کند و امیدواریم با ادامه این روند تا پایان سال صادرات غیر نفتی از مرز ۵۰ میلیارد دلار بگذرد.  
 
روحانی تاکید کرد: در برنامه خروج از رکود سیاست‌های مختلفی را برای توسعه صادرات غیر نفتی تصویب کردیم که ازآن جمله مقرر شده است صندوق توسعه ملی مبلغ ۱ میلیارد دلار نزد بانک توسعه صادرات سپرده گذاری کند تا نیاز صادرکنندگان برای بازاریابی و برای ورود به بازارهای هدف تامین شود.  
 
رئیس‌جمهور کشورمان افزود: همچنین بانک مرکزی موظف شده است علاوه بر آنکه حمایت‌های لازم را از صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی مبذول می‌دارد، مبلغ ۲۰۰ میلیون دلار به منظور پشتوانه صدور ضمانتنامه‌های مورد نیاز صادرکنندگان در بانک‌های خارجی سپرده گذاری کنند.  
 
وی ادامه داد: در مجموع شاید بتوان گفت که مفصل‌ترین سیاست‌های دولت در لایحه خروج از رکود معطوف به افزایش صادرات غیر نفتی و افزایش قدرت بخش اعطای قدرت تسهیلات بانک‌ها به بهبود محیط کسب و کار است.

   
آیا در این خبر مشکلی وجود دارد ؟

اگر در خبر مربوطه مشکل تایپی و یا هرگونه مشکل دیگر مشاهده نمودید
از طریق صفحه تماس با ما به ما اطلاع دهید.

نظرات:0

نظر دهید

کد را وارد کنید:*
عکس خوانده نمی شود